Bibelguiden i mål
I och med släppet av Charlotta Nordströms En guide till Lukasevangeliet är Bibeln Idags kommentarserie till Nya testamentet komplett – den första i modern tid.
- Visionen har varit att lyfta fram nästa generations teologer, säger Olof Brandt, Generalsekreterare för Bibeln Idag som står bakom satsningen.
- Jag känner mig oerhört stolt att vara en del i ett så modigt projekt som Bibelguiden. Att vi nu nått i mål är en stor glädje och vi tror att serien kommer att vara en stor välsignelse under många år. Flera av författarna går vidare med att skriva annat och det är kul att ha fått vara en första plattform för unga duktiga skribenter. Vi har redan sålt cirka 20 000 exemplar av serien, och många vittnar om att den är en stor hjälp, både i grupper och personligen, säger Olof.
Kommentarserien är utformad med korta kärnfulla kapitel och ett omfångsrikt frågematerial som gör att den lämpar sig väl både för bibelstudiegrupper och enskild bibelläsning.
EFKs missionär i region Asien, Linnéa Åberg, är en av skribenterna i serien.
- När man initierade projektet ville man ha representanter från alla samfund och då fick jag frågan om att skriva om Första Korintierbrevet som jag skrivit uppsats på. Det var väldigt roligt att hoppa på uppdraget att skriva en bok själv. Jag hade inte skrivit så mycket själv tidigare och formatet att skriva var ganska enkelt och spännande. En bra ingång för yngre teologer. Jag gissar att många fick pröva på skrivandet och fick både självförtroende och möjlighet att få ge uttryck för sin teologi. För själva formen på guiderna är ganska enkel. Bibelnära men också med enkla tankar som man ska kunna tillämpa. Jag tror att det blir ett enkelt steg för unga vuxna att ta sig an en bibelbok, säger Linnéa.
Bland författarna finns ytterligare några som har koppling till EFK, bland annat Ludvig Nyman, Anna Enberg och Martin Wärnelid.