Pressrum

Här hittar du kontaktuppgifter till ledare och pressansvarig för Evangeliska Frikyrkan. Här finns också pressbilder och EFKs logotyp. Ange alltid Evangeliska Frikyrkan och fotografens namn vid publicering. Exempel: "Foto: Evangeliska Frikyrkan / Lisa Larsson" Fotografens namn finns i filnamnet.

Pressansvarig:

Emmanuel Ingelsten, strategisk kommunikatör
emmanuel.ingelsten@efk.se
070-109 34 32

Missionsdirektorer:

Linalie Newman, missionsdirektor
linalie.newman@efk.se
Pressbild: Linalie Newmanöppnas i nytt fönster

Ingemar Forss, missionsdirektor
ingemar.forss@efk.se
Pressbild: Ingemar Forssöppnas i nytt fönster

Bilder på båda missionsdirektorerna:
Pressbild porträtt: Linalie Newman och Ingemar Forss tillsammansöppnas i nytt fönster
Pressbild nyvalda: Nyvalda missionsdirektorer: Linalie Newman och Ingemar Forss strax efter att de valdes den 10 maj 2018

Övriga i Missionsledningen:

Thorine Arenius, programledare för Internationella programmet
thorine.arenius@efk.se
072-229 62 46
Pressbild: Thorine Arenius

Josefin Fållsten, programledare för Internationella programmet
josefin.fallsten@efk.se
072-229 62 46

Pressbild: Josefin Fållsten

Hans Lindstrand, verksamhetschef för EFKs insamlingsenhet
hans.lindstrand@efk.se
070-524 38 75

Cahtrine Nygren, programledare för Sverigeprogrammet med inriktning församlingsgrundande
cahtrine.nygren@efk.se
070-303 71 00
Pressbild: Cahtrine Nygren

Øyvind Tholvsen, programledare för Sverigeprogrammet med inriktning församlingsutveckling
oyvind.tholvsen@efk.se
070-644 32 27
Pressbild: Øyvind Tholvsen

Övriga pressbilder: